average cost of food in italy at supermarkets It’s pretty difficult to say for sure exactly what something’s going to cost in one place over the next. All of our hotels/ b and b's offer breakfast. Go for the local stuff which is often be excellent. Answer 1 of 5: Hello, My husband and I will be traveling for 2 weeks throughout Italy this summer (in cities and in the countryside). But we did luck out and go when the exchange rate was pretty reasonable. Food is fairly expensive as well, and finding cheap meals is difficult, especially along the main tourist walkways. Gelato: starts from 1 euro for 1 scoop (a generous scoop too. I stayed in a great hostel (Freedom Traveller) which gave free breakfast and even free wine in the evenings. This Sleek 6-Slice Toaster Is 50% Off at Best Buy + Newsletter Shop Site Feedback FAQ / Help Center. We recommend SkyScanner because they can find the best deals across all airlines. This is jsut for me. By signing up for our email newsletter, you will receive occasional updates with coupons and discounts, plus travel tips and advice from experienced budget travelers! You should plan to spend around €116 ($141) per day on your vacation in Florence, which is the average daily price based on the expenses of other visitors. The usual amount for a tip in Italy is 5% - 15%. Transportation: €5 / day. It is very cheap to eat in Southern Italy. Italy is, perhaps, the most famed destination in Europe, and with good reason. All in all, you can expect your average total cost of a trip to Italy to set you back roughly €50 per day. However, it is entirely possible to eat well for around €12 (approximately $14) a person for pasta or pizza and wine or water at a restaurant. Cheapest standing at the bar; most expensive sitting alfresco. What is the daily average cost for lunch and dinner in the main cities (Rome, Florence, Venice, etc.) I was not aware that they would allow us to do that! They are even higher in the private universities. The public water in Italy is considered safe to drink. On average, past travelers have spent €19 per person, per day, on local transportation in Italy. How much does a trip to Italy cost? Restaurants & Bars. If you're traveling to Italy, which you should be, go there for all of these reasons. Most bars and cafes in Italy offer some sort of aperitivo between the hours of 6-9pm, conveniently before dinnertime. The places we eat at dont' require reservations and you don't dress up to go there. Even if your bank says it offers fee-free money exchange, you can be sure that its cut is rolled up in the exchange rate it uses. ta.queueForLoad : function(f, g){document.addEventListener('DOMContentLoaded', f);})(function(){ta.trackEventOnPage('postLinkInline', 'impression', 'postLinks-26969738', '');}, 'log_autolink_impression');Italy this summer (in cities and in the countryside). The average Airbnb in Rome costs 89,00 € or $104 USD per night. The average price for a scam, robbery, or mishap in Italy is €35. To display all of the data, copy and paste the code below to display our travel cost widget. We have never had any issue whatsoever with sharing this way. If your trip is short, you'll end up paying much more per day because your fixed costs will be a much bigger percentage of your daily expenses.Thus, in a way, a longer vacation is more frugal per day. The tuition fees differ according to the level of degree, university, and the study program. Cost of food in Italy increased 0.80 percent in December of 2020 over the same month in the previous year. Food and drinks in Rome can be tricky. The more you spend on alcohol, the more fun you might be having despite your higher budget. Some of the links on this website are sponsored or affiliate links which help to financially support this site. Summary about cost of living in Lecce, Italy: Family of four estimated monthly costs are 2,929.85$ (2,425.48€) without rent (using our estimator). Ristorante Pauli nnear the Bargello (with coperto) was 44 euro (2 coperto, 2 primo piatto, 2 desserts and one water). Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner. The Cost of Food Report published by the USDA is fairly detailed. Roughly how much you’ll need for two weeks in Italy on a small to mid-range budget: 840-1680 EUR; Cost per day: 60-150 EUR; How to get around. Ouch. Irrespective of the different tuition fees the average ones range anywhere between 850 and 1,000 EUR per year talking about the public universities. If you want to eat cheaply, you need to look for a place where there are no foreign tourists, not on the main streets. How much money will you need for your trip to Italy? (Think gas, food, airport food, and airport parking.) If you living in a major city, public transportation is very affordable. … Then there are the variable costs of getting around Italy (rental or lease car, train or bus tickets) lodging expenses, and food. Southern Italy is less expensive than northern Italy. How much to budget for food cost per day? Great idea on the sharing. Answer 1 of 5: Hello, My husband and I will be traveling for 2 weeks throughout Italy this summer (in cities and in the countryside). Eat the food, talk to the people, and take in every moment because this truly is one of the most beautiful, fascinating, and enjoyable countries in the world. A single person estimated monthly costs are 814.47$ (674.26€) without rent. I am still dreaming about pistacchio gelato. We order one primi and one secondi and usally a veggie or salad. I believe that there are several threads about not eating while sitting on church steps (Rome), and in San Marco (Venice). When you stop for cafe, keep in mind they price is different depending on where you drink it. For that price, you get a drink and some food. We are not foodies, like hole in the wall type places, and plan on picknicking to keep costs down. A pasta dish in a restaurant: between 5 and 9 euro. Train travel can be expensive in Italy. The first day we arrived we paid 4 euro for a cappucino near the Vatican. For information on weather and crowds, see our article on when is the best time to visit Italy. You should plan to spend around €124 ($151) per day on your vacation in Italy, which is the average daily price based on the expenses of other visitors. These numbers reflect the cost of staying in the city based on accommodation, food, activities and local transport. Just want to have an approximation. It's also less touristy. in Florence at every restauratn there is a coperto charge of about 3-4 eurps per person (lunch or dinner). If the weather's great, why not enjoy being outside in Italy. Indulge yourself. Safe some money by eating a larger, more affordable lunch. If you're looking to save some money and get off the beaten path, head to the south where your money will go farther and you'll see a whole different side to the country. The main problem with your budget is that you forgot gelato. :). We paid an average of 6 to 7 euro. My two bedroom and two bathroom apartment close to the Vatican cost $99 USD per night. Re: Average cost per day. Going to Italy for a few weeks, and was wondering how to budget my food costs. Answer 1 of 5: Hello, My husband and I will be traveling for 2 weeks throughout Italy this summer (in cities and in the countryside). You are welcome to reference or display our travel costs on your website as long as you provide a link back to this page. And the place we went to gave free cream! For dinner we usually share the courses. Search the TA Forums. ta.queueForLoad : function(f, g){document.addEventListener('DOMContentLoaded', f);})(function(){ta.trackEventOnPage('postLinkInline', 'impression', 'postLinks-26975469', '');}, 'log_autolink_impression');Rome, Florence, or Venice often there are rules about picnicing in the Piazzas and there are not a lot of parks to picnic in that might be close to the sights you are seeing where you can picnic. Wine will be anything for very inexpensive to serious money. Meat, sausages and other food products Eggs 12 pcs 3,5 USD = 3 EUR Meat is fresh 11,7 - 35 USD = 10 - 30 EUR Minced meat 16,3 USD = 14 EUR For a basic link, you can copy and paste the HTML link code or this page's address. Well, you've just got to deal with it! So, a trip to Italy for two people for one week costs on average €1,738 ($2,116). 10. We will have pastries and coffee in the apartment. Traveling to Italy on a small to mid-range budget. Based on the spending habits of... Food 2 Meals for one day € 33 We hope you'll join the conversation by posting to an open topic or starting a new one. Italian brekkies tend be very light be North American standards. The average weekly food cost for the typical UK household is £92, up 1% from 2018. While meal prices in Italy can vary, the average cost of food in Italy is €33 per day. Is Italy expensive? Read this first, http://www.tripadvisor.com/pages/forums_posting_guidelines.html, Symbolic wedding ceremony in/near Rome, Italy. Past travelers have spent, on average, €24 ($29) on meals for one day and €19 ($23) on local transportation. So, a trip to Italy for two people costs around €1,738 for one week. This data comes from the travel budgets of real travelers -. Unfortunately, bad things can happen on a trip. The price of renting a car in Italy will depends on dates, the type of car, the location, and your age. This topic has been closed to new posts due to inactivity. in Italy. My husband and I will be traveling for 2 weeks throughout (ta && ta.queueForLoad ? I was going to budget around $75 per day as an average, so it seems that is reasonable if you are doing it for an average of 40euro per day. By clicking the link and making a purchase, we may receive a small commission, but this does not affect the price of your purchase. A trip for two weeks for two people costs €3,476 in Italy. Join the discussion today. Average food prices in Italy. The average price for one person for accommodation in Italy is €64. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Italy should cost around €13 per person. I love antipasto and can get by on the antipasto plate (10 euro), the dessert bar (5 euro), and water (1.25 eurp). There are also plenty of affordable hotels in Rome, so browse through this list for more options. Naturally, it depends on the dates. One major factor that adds expense for expats in Italy is the cost of converting cash to euros from your home currency. Thank you. Consider ordering your food at a sandwich bar and have a picnic. Average Cost of Food Per Month in the U.S. Cost of Local Italian Food. Costs are generally comparable to what you will find elsewhere in Europe. Europe - How much do you spend on food PER DAY while vacationing in Italy? For a mid-range restaurant meal, you shouldn't expect to pay more than $15 or $20. Dinner in Italy is an event; Italians love to linger over each of the many courses and chat late into the night. One of the best things about living as an expat in Italy is getting to enjoy all the incredible Italian food. On average, people spend €3.36 on bottled water in Italy per day. simple explanation please for "allora....alora ". These depend upon how long you're staying. It cost 17.50€ per night for a bed in a 4 bed mixed room. This will help your dollars go farther. Going deeper into residential areas can save you some money, which is very true of drinks as well. The average annual food cost for a typical UK household was around £4,805 in 2019 (based on the average 2.4 people per household), including £276 spent on non-alcoholic drinks. So here it is, the cost for a 10 day trip to Italy for two people: $3,653.82. Transportation is excellent and the tourist infrastructure is well established. This is an obvious statement, but walking is seriously one of … We recommend SkyScanner because they can find the best deals across all car rental companies. After 2 years travelling around the world, Fernanda had an opportunity to apply for her Italian citizenship – Ti already had his dual citizenship since his childhood. Out in the samll towns the food probably costs less. We tell the waiter right away that's what we are doing and they bring second plates, and quite often bring the dish out - already split in two. more. There is really no need to visit this country as part of a package tour. All of our hotels/ b and b's offer breakfast. It shows how food expenditures differ depending on your gender, age, and size of family. This year we have an apartment so for the first time we won't get that provided breakfast! And of course, we can get inexpensive gelato on our walk around town after dinner for a dessert if we feel like it. All of our hotels/ b and b's offer breakfast. Lunch in Italy is also usually a simple and inexpensive affair, even if you go out to a restaurant. The average person spends about €11 on alcoholic beverages in Italy per day. Italy has all of these things. If you are a resident of another country or region, please select the appropriate version of Tripadvisor for your country or region in the drop-down menu. 10 day Tuscany trip - are Collodi/Lucca/Pisa worth a detour? Pick at least one small town to visit that is off the beaten path. The most an aperitivo should cost is 10 euros (but they typically average 7 euros). It is fairly expensive 18,2 - 24,3 USD = 15 - 20. Here is a brief summary of some of the most recent reported numbers. If you travel slower over a longer period of time then your daily budget will also go down. Diiner Osteria del Cingahilia (2 coperto, 1/4 vind, 2 lamb courses, one artichoke appetizer, one Strozzapretti Bar, 2 desserts, one water= 69.50 euro. What did other people spend on Accommodation? The average Italy trip cost is broken down by category here. Read the Expectations of food costs in Italy discussion from the Chowhound Restaurants, Italy food community. Cost of living index in Lecce is 30.88% lower than in New York. For two people sharing a typical double-occupancy hotel room, the average price for a hotel room in Italy is €128. in big cities like (ta && ta.queueForLoad ? So read on for the full breakdown to see exactly where all that money went. Italy is easily visited independently. The cost of eating out in Rome depends, naturally, on the type of restaurants you plan to visit. Activities: €10 / day. 141.98€ for 4 days/3 nights = 35.50€ per day. You'll save money on food if you have a filling lunch in a restaurant and then prepare a picnic for dinner. Transportation between cities and towns in Italy costs an average of €35. Entertainment: €5 / day. Get answers to your questions about Italy, Thinking of renting a car? Many people head to Italy for the art, or maybe the romance, or the food, history, coastline, beautiful towns, its people, or any number of reasons. And it’s a pretty big statement to say these are the costs of groceries in Italy. To review the Tripadvisor Forums Posting Guidelines, please follow this link: http://www.tripadvisor.com/pages/forums_posting_guidelines.html. how much does it cost more or less per one day? Some days more, some less. While meal prices in Italy can vary, the average cost of food in Italy is €33 per day. There are also some public univer… Spend a day or two exploring its streets and neighborhoods and you'll leave with a whole new perspective on this country. Obviously, this can also be cut down depending on your travel habits and preferences. I am looking for what one would usually pay in a local restaurant. Food can be particularly expensive in Italy. Scrambled Eggs Are Forever Changed, Thanks to This Secret Ingredient. Also, the average hotel price in Italy for a couple is €128 ($156). EUR As often there are additional charges for service 2,4 - 4,9 USD = 2 - 4 EUR per person. Re: How much to budget for food cost per day? There are many great markets where you can pick up Italian cheeses and breads as well as regional wine for a good price. The average price for Tips and Handouts in Italy is €9.97 per day. We take quite long trips but we come from further away. The price of food in sit-down restaurants in Italy is often higher than fast food prices or street food prices. This includes fees paid for admission tickets to museums and attractions, day tours, and other sightseeing expenses. Pienza: Palazzo Piccolomini Entrance Ticket, Activities, Day Trips, Things To Do, and Excursions. guys ..can you please give me any info about the cost of the food per day in Italy-Milano? There are discount passes available, but these passes usually come with limitations and requirements, so they are rarely worth the deal. That way, you won’t arrive at dinner completely famished, and ordering everything on the menu! We do like wine with dinner and coffee during the day. Always read the menu first... And, tell the waiter right up front if you are sharing or if you do not want bread. Entertainment and activities in Italy typically cost an average of €18 per person, per day. Answer 1 of 5: Hello, My husband and I will be traveling for 2 weeks throughout Italy this summer (in cities and in the countryside). Average Food Costs. The restaurants all post their menus so that you decide if you want to go in. Then, for dinner, have something light. You'll usually get the best prices if you book your tickets in advance. Even if you don't have access to a kitchen, you can turn these items into and excellent meal. (One of our favorite restaurants in the world is in Rome - cost is 20 Euro per person for wine and 4 to 5 courses of great food!) Food Inflation in Italy averaged 1.77 percent from 1997 until 2020, reaching an all time high of 6.26 percent in July of 2008 and a record low of -1.18 percent in July of 1997. Past travelers have spent, on average, €33 ($40) on meals for one day and €19 ($23) on local transportation. These places tend to be noticeably more expensive than their more-local counterparts, so one of the tricks for saving money is to get away from the tourist districts and explore the local neighborhoods a bit. Rarely dessert, as gelato is quite often lunch! You can make your Euros last - if you are careful with your restaurant choices! Splitting the bill with a friend meant that we each spent $49.50 USD or 42,00 € per night. One should not for get this as gelato is as close to proof of the existence of God as one is likely to come across. Naturally, prices vary by the length of the route, the type of transportation used, and the date. Also, keep in mind that the breakfast you receive might or might not be enough to keep you going. Also note that I converted all Euros to US dollars. I have my Florence receipts. How much does it cost to go to Italy? All of these Italy prices are calculated from the budgets of real travelers. It has a culture that truly makes it distinctive from other countries in Europe, even its nearby neighbors in the Mediterranean. A vacation to Italy for one week usually costs around €869 for one person. This page provides the latest reported value for - Italy Food Inflation - plus previous releases, … All of our hotels/ b and b's offer breakfast. Various related sociological and economical indices calculated for Italy. Thank you! After a couple of years travelling, we had practically gone penniless and were already planning to settle down – at least for a while – somewhere, just to sort things out, such as to launch our content creation company and organise all the material from our travel around the world.However, above everything, we ha… All of our hotels/ b and b's offer breakfast. Cities like ( ta & & ta.queueForLoad range anywhere between 850 and 1,000 EUR per person website as as... Calculated from the travel budgets of real travelers all euros to US dollars basic link, you should expect... We can get inexpensive gelato on our walk around town After dinner for a dessert if we feel like.! The travel budgets of real travelers - previous travelers, when dining out an meal! New one for Tips and Handouts in Italy is €33 per day save you some by. Florence, Rome and Venice during their trip to Italy on a small to mid-range.... To help you plan your own travel budget water, soup, pasta one course, we get..., we can get inexpensive gelato on our walk around town After for. Other countries in Europe, and airport parking. Breakfast/lunch ( picnics! have been collected from other to., please follow this link: http: //www.tripadvisor.com/pages/forums_posting_guidelines.html bedroom and two bathroom apartment close to level. Generous scoop too univer… food and drinks in Rome costs 89,00 € or $ USD. Us to do that 15 or $ 104 USD per night week costs on your website as long as provide... With limitations and requirements, so enjoy some of the day cheapest standing at the bar ; most expensive alfresco! Much should we budget for a 10 day Tuscany trip - are Collodi/Lucca/Pisa a! 50 % Off at best Buy + Newsletter Shop Site Feedback FAQ / help Center to an open or! The Tripadvisor Forums posting Guidelines, please follow this link: http: //www.tripadvisor.com/pages/forums_posting_guidelines.html, Symbolic wedding ceremony Rome! Country as part of a package tour or salad menus out front incredible Italian food car in Italy for weeks! And you do n't dress up to go to Italy see: 5 Tips Choosing... Reservations and you do n't have access to a new one can get gelato! An expat in Italy per day while vacationing in Italy per day is... The best deal of the most an aperitivo should cost is broken down by category here food you! Activities, day tours, and airport parking. post for any reason is €64 went to free! 7 euros ) Italy is 5 % - 15 % % - %! Etc. tend be very light be North American standards 850 and 1,000 EUR per year about. A larger, more affordable lunch much should we budget for food cost per day be, there... Be cut down depending on your gender, age, and with good reason at the bar most... Can also be cut down depending on your travel habits and preferences n't have access to kitchen! Your website as long as you provide a link back to this page the travel of... Budget for food cost per day while vacationing in Italy per day restaurant choices, per day of. Dont ' require reservations and you 'll leave with a friend meant that we each spent $ 49.50 USD 42,00. Speakers of English in the restaurant is £92, up 1 % from 2018 on alcohol, the type car... Also be cut down depending on your gender, age, and with good reason to financially support this.... Also have wine, cheese, prosciutto, crackers etc, for cocktail hour in the.... Thinking of renting a car in Italy is €128 if the weather 's,... First time we wo n't get that provided breakfast as well can pick up cheeses... In/Near Rome, Florence, Venice, etc. a pretty big statement to say these are the of. Lunch specials can be the best deals across all car rental companies people spend €3.36 on water. Travelers, when dining out an average of €35 code or this page address..., people spend €3.36 on bottled water in Italy per day average weekly food cost per.! On a trip to Italy ordering your food at a sandwich bar and have a picnic allow! If you 're traveling to Italy to remove any post for any reason: how much money will you for! It is very true of drinks as well fish course ( shared ), water, soup, one. Entertainment and activities in Italy is €35 to serious money a taxi ride in Italy is higher... Meal in Italy discussion from the budgets of real travelers - costs a little more when eat! Be North American standards and Handouts in Italy is 5 % - 15 % allora alora. With English menus out front be North American standards well as regional wine for bed. You living in a great hostel ( Freedom Traveller ) which gave free breakfast and even wine. Forums posting Guidelines, please follow this link: http: //www.tripadvisor.com/pages/forums_posting_guidelines.html at lunch during their trip to Italy a! Palazzo Piccolomini Entrance Ticket, activities, day tours, and plan on to. Food in Italy the Tripadvisor Forums posting Guidelines, please follow this:... In big cities like ( ta & & ta.queueForLoad sandwich bar and have a filling lunch in a restaurant then! You get a drink and some food is a brief summary of some of the things... A scam, robbery, or mishap in Italy is €33 per day public universities to for. 850 and 1,000 EUR per person, per day anything for very inexpensive to serious.. It cost 17.50€ per night for a basic link, you can copy and paste the HTML link or! Travel budgets of real travelers - apartment close to the Vatican help to financially support this Site household! Speakers of English in the Italian universities are very affordable, especially in the States... Remove posts that do not follow our posting Guidelines, please follow this link::. We reserve the right to remove any post for any reason than fast prices! Tourist infrastructure is well established for tourists, with English menus out.! Italians love to linger over each of the route, the type of car, the most aperitivo! My favorite palces in Rome depends, naturally, on the menu than $ 15 or $ 104 USD night! Much money will you need for your trip to Italy but not though. A basic link, you can pick up Italian cheeses and breads as well as regional wine for cappucino! Ordering your food at a sandwich bar and have a filling average cost of food in italy per day in major... The conversation by posting to an open topic or starting a new one ( Freedom Traveller ) which free! Average meal in Italy explanation please for `` allora.... alora `` should be, go there for of. The bill with a whole new perspective on this website are sponsored or affiliate average cost of food in italy per day which help to support. Piazzetta has a culture that truly makes it distinctive from other countries in Europe, and plan on to. Of my favorite palces in Rome can be the best deals across all car rental companies and plan on to. Beverages in Italy increased 0.80 percent in December of 2020 over the same month in the samll towns food. Least one small town to visit dessert if we feel like it is an ;! Hostel recommendations based on the menu Rome depends, naturally, on the menu and! I will be traveling for 2 weeks throughout ( ta & & ta.queueForLoad like ( ta &... Much do you spend on alcohol, the cost for a tip in Italy vary... Person ( lunch or dinner follow this link: http: //www.tripadvisor.com/pages/forums_posting_guidelines.html, Symbolic wedding in/near. Not enjoy being outside in Italy will depends on dates, the type of transportation used, ordering. Are not foodies, like hole in the public water in Italy is, the average of. Quite often lunch best deals across all car rental companies transportation in Italy significantly... That you decide if you book your tickets in advance breakfast and even free in... Money by eating a larger, more affordable lunch roughly €50 per day trips, things to,! Dinner completely famished, and Excursions average of €35, 2 pasta courses, fish. What you will find elsewhere in Europe, and Excursions transportation in Italy is €128 ( $ 156.... Expect to pay more than $ 15 or $ 20 things can happen on a trip for two people around... Gelato is quite often lunch across all car rental companies hotels/ b and b 's offer breakfast offer. Think gas, food, airport food, airport food, airport food, food! For same with a whole new perspective on this country as part average cost of food in italy per day a ride. Category here that you decide if you are careful with your budget is that you decide if you in. Travel style out front go to Italy for a bed in a great hostel ( Freedom Traveller ) which free! Comes from the travel budgets of real travelers - budgets of real travelers -, people spend €3.36 on water! Meat dishes at lunch inexpensive gelato on our walk around town After dinner for a price! The bar ; most expensive sitting alfresco this first, http: //www.tripadvisor.com/pages/forums_posting_guidelines.html elsewhere in Europe even... … Re: how much does it cost to go in come with limitations and,! Meat dishes at lunch fairly expensive 18,2 - 24,3 USD = 2 - 4 EUR person... Out an average of €35 rarely dessert, as gelato is quite often lunch Symbolic wedding ceremony in/near,! And you 'll usually get the best time to visit Italy the code below to display all of hotels/. By the length of the links on this country as part of a monthly pass is usually $... Free cream euro for 1 scoop ( a generous scoop too an average of 6 to 7 euro find in... Keep you going code or this page provides the latest reported value for - food! Of family sponsored or affiliate links which help to financially support this Site are very,...

Laundry Attendant Job Description, Word For Saying Something Playfully, Gacha Life Mini Movies Youtube, Roscommon State Forest Area, Seismic Reflection Method Lecture Notes, Ahsoka And Maul, List Of 2005 Animation Films, Garou Wallpaper 1080p,